Dört Sualde Dış Politika

Sual-1) Hilafet’e karşı Allenby’lerin Lawrence’lerin köpekliğini yapıp, çeşitli aşiretleri kışkırtan ve cihan harbinde güney cephesinde kayba ve işgale uğramamıza sebep olan hain Şerif Hüseyin’in işbirlikçi oğlu; ve ileride İsrail kurulunca Araplar’dan onu tanıyacak ilk lider de olan ilk Ürdün kralı Abdullah’ı; 1937’de kimler kadim Payitaht Istanbul’da misafir edip ağam paşam ağırladı?

Sual-2) Cihan harbinde Şerif Hüseyin sayesinde Ingilizler’e kaybettigimiz Filistin’de 1948’de kurulan ve ilan edilen Israil devletini tüm dünyada ilk kimler tanıdı?

Sual-3) 1974 Kıbrıs harekatında Türkiye’ye siyasî askerî iktisadî her cihetten ‘Yanındayım’ diyen ve destek veren tek delikanlı lider Kaddafi’nin, 2011’de sözde Arap baharı esnasında ipini çekenler arasında en başta kimler geliyordu?

Sual-4) 1999 Marmara depreminde, çoğu civar ülkeden bisküvi gazlı bez vs sembolik yardımlar gelirken, ‘Aç Türkiye vanaları, petrol de benden olsun, kardeşlik bunu gerektirir’ diyerek 10 milyon dolarlık petrolü pompalayıp karşılıksız yardım olarak veren delikanlı lider Saddam’ın 2003’te ipini çekenlerin başında gelen ve onu vurmaları için Sömürgeci Haçlı batıya üslerini açanlar kimlerdi?

Cevap: Biz ne bilek begim, böyükler bilir..

Psikolog-Tarihçi / Levent Akıncı

İlginizi çekebilecek konu başlıkları

MUSİBET GÜNLERİNDE AMON RAHİPLERİ

Depremler, salgınlar, yangınlar, harpler vs.. Hepsi de Rahmân’ın kevnî âyetleri.. Ki…