Kategoriler
Güncel

Av Partileri, Keklik, ve Erkeklik..

İnsanların kendi elleriyle yaptıkları sebebiyle karada ve denizde fesad ortaya çıktı. Umulur ki, dönerler diye Allah onlara yaptıklarının bir kısmını tattırmaktadır. (Rum 41)

Bu gün bir çok afet ve belânın insanoğlunun harsı ve nesli yani âlemi ve beniâdemi ve kendi özünü ifsad ederek kendi ektiğinin acı meyvelerini daha bu dünyada iken biçmesi olduğunu görüyoruz. İnsan.. Hazreti İnsan olmak nasib olanı ise eşrefi mahluk. Kimi insan var ki âlâyı illiyyinde kimi var ki esfele safiliynde. En şerefli mahluk da insanoğlundan çıkıyor en şerefsizi de..

Duyduğuma göre memleketim Bayburt av beldesi olmuş artık. Civar illerden kodamanlar ellerinde parasını vergisini her ne haltsa işte, onu ödedikleri izin belgeleriyle, diğerleri de kaçak olarak bilhassa haftasonları Bayburt kırsalına üşüşüyormuş. Ve yöre halkının dediğine göre bir çok yaban hayvanının nesli tükenme durumuna gelmiş..

Zengini koruyan fakiri ezen ve kul uydurması olan mevcut tuğyani yasalar umrumda degil ve onlardan hayırlı bir beklentim de yok zaten, ama Dinime ve Örfüme göre diyecek olursam;

Avcılık belli şartlarla elbette helaldir. Fakat bu günde av diye yapılanların çoğu hem bir zulüm katliam, hem israf, hem riya, hem kibir, hem doğal dengeleri bozan bir ifsad..

Bakıyorsun, gerek yurtta gerek dünyada, bir kısım ruh hastaları sosyal medyada vs paylaşıyor; onlarca yüzlerce geyiği bıldırcını kekliği balığı dizmiş önüne poz veriyor, beş tane değil haa, elli yüz iki yüz tane! Soykırım yapmış şerefsiz!

Bu günde ateşli silahlar ile yapılan çoğu av partisi, ne bir domuz istilasını def için ne de kekliği sülünü bıldırcını tavşanı vs yemek ve yani ihtiyaç için değil, sözde bir erlik gösterisi ve magandaca bir güç şovu için yapılan ve çoğunun da nesli tükenmekte olduğu hayvancağızları sırf bir şov için ve hatta canlı hedefe nişan talimi olarak öldürerek yapılmaktadır.

Mesela çoğu balık tutulduktan sonra kokutuluyor veya kediye köpeğe hatta çöpe atılıyor, sularda balık hele alabalık diye bir tür neredeyse hiç kalmadı artık!

Tavuk kuş vs canlı hedefe nişan ve savaş talimi haramdır. Ve israf haramdır. Ve riya haramdır. Ve kibir haramdır. Ve yeryüzünde dengeyi bozmak ifsad etmek bozgunculuk yapmak haramdır. Bu günde av partileri bu saydıklarımdan ibarettir çoğu kez..

Bir savaş olsa ilk kaçacak olanlar, bir zulme rastlasa ona karşı mücadele etmeyip bu gün vurduğu o hayvanların deliklerine inlerine kadar kaçıp saklanacak kadar özünde korkak olan bu psikopat sadist ruh hastaları, zavallı hayvanlar üzerinde erlik yigitlik gösterisi yapıyorlar. Belki de adeta orman kanunu görülen bu çalışma hayatında ve sosyal yaşantısında daha güçlü birilerine sürekli av ve yem olan bu ‘bir kısım’ avcılar zavallı biçare hayvanlar üzerinde stres atıyorlar. Kim bilir..

Sadece Bayburt değil tüm Türkiye’de, sudaki balıktan dağdaki kırdaki keçiye kekliğe dek hiç bir türü bırakmadılar! Arz’da fesad çıkartan ve tabii nizamı yani doğal dengeyi bozanlardan olan bu bir kısım azgın avcı guruhu, bilhassa kodaman ensesi kalın olanları, bunun baş müsebbibi.

Evliya Çelebi bile anlatır Van gölündeki meşhur inci kefalinden bahsederken; balıkların, mevsimi gelip de derelere gidip yumurtalarını bıraktıktan ‘sonra’ göle dönüşte avlanıldığını.. Günümüzde birileri havyar dolu ve yumurtlamaya giden balığı yolda yakalıyor, binlerce balığı, sonra da niye nesli tükeniyor diye üzülüyor herkes.

İslamî bir idare olmaz ve denetlenmezse ve bir kısım tebââda tabiri caizse Îman denen iç denetim olmazsa, elbette hayvanatın da soyu sopu kurutulur nebâtâtın da! Elbette doğal dengeler bozulur; mesela kanatlı nüfusu azalır kene, fare ve haşerat artar.

Ayette haber verildiği üzere ekini ve nesli ifsad durumu..

Velhasıl, Avusturalya’da geçen yıllarda deve katliamı yapan gavurlardan hiç bir farkı yoktur bunların benim nezdimde..

Osmanlı’da gerek şehirlerdeki kedi kuş köpek vs hayvanların gerek taşımada kullanılan yük hayvanlarının haklarını korumak için çok defa çok tedbir alınmıştı.

Mesela “Zabıta-i Saydiyye Nizamnamesi” ile gerek denizde gerek karada yaban hayatta olabilecek muhtemel keyfiliklerin ve tahribatın önüne geçilmek istenilmişti.

Nizamnamenin mesela bir maddesinde, “Sülün ve keklik yumurtalarını ve kuluçkalarını alan, bulan ve bozanlardan 5 Mecidiye ceza alınacağı” ifadesiyle kuş yuvasını bozmanın bile suç kapsamına alındığı görülüyor.

Vay be. Şehirlerde camilerin önünü sadaka taşı ve sokak ve yük hayvanları için su yalakları ve duvarlarını aşiyânlarla kuş saraylarıyla donatan ecdadımız yabanda da kuş yuvalarını bozmayı bile yasaklayarak medeniyet dersi vermişler dünyaya..

Öte yandan, arşivlerde görülüyor ki; 15 Şubat 1574’te Kaz dağlarında tüfekle yapılan avcılığın, av hayvanlarının yok olmasına sebep olması nedeniyle Halife Sultan II. Selim’in tüfekle zevk için avcılık yapanlara ilişkin, “Kişisel zevk amacıyla tüfek kullanarak av yapanların tüfekleri ellerinden alınsın ve İstanbul’a gönderilsin. Bu iş esnasında kimseye zulüm yapılmasın” emri dikkate şâyândır..

Hülâsa; İhtiyaç ve Zaruret haricinde hiç bir cana kıymak caiz değildir. İhtiyaç ve zaruret fazlası av zulüm ve ifsaddır. Biz müslümanlar hayvan keserken avlarken veya et yerken Besmele çekmek zorundayızdır. Bunun belli bir hikmeti de şudur; biz Bismillah derken, adeta şunu da demiş oluyoruz; “Allahım, bu kıydığım can da ben de senin kulunuz, senin verdiğin izin ruhsat ve imkanla bunu öldürüyorum. Aksi takdirde buna hakkım yoktu”.

Yani zaruret ve ihtiyaç olmadıkça hiç bir cana kıyma hakkımız yoktur! Nasıl ki doyduktan sonra yemek günahtır, nasıl ki stokçuluk yasak ve tuli emel afettir, ‘menbaını bulmuşken kökünü kurutayım’ dercesine ve ‘yukarıda anlattığım gibi gayelerle’ avlanmak da günahtır.

Veganlık vegeteryanlık bir sapkınlık, bir kısım Av çılgınlığı ayrı bir sapkınlık vesselâm.. Veganistler Allahın helal kılıp besin zinciri dediğimiz döngünün en üstü olan eşrefi mahluk insana râm ettiği eti sütü yumurtayı haram kılmaya çalışan birer ruh hastası kâfirler; bir kısım Avcılar da Allahın haram kıldığı zulüm ve ifsadı isrâfı haksız itlâfı bozgunculuğu helal gören kâfirler..


Levent AKINCI


https://www.trthaber.com/m/haber/gundem/osmanlida-hayvan-haklari-arsiv-belgelerinde-ortaya-cikti-594779.html

https://www.ayncalut.com/veganlik-ve-lgtbi/