Kategoriler
İslami İlimler Özel Dosya

GIYBET NAMERTLİKTİR

İslam’da gıybet çok büyük bir günah olup hakkında şiddetle sakındıran âyet ve hadisler vardır malum. Zinadan beter görülmüş bazı.

Peki kişi bir kardeşinin, Ayetin deyimi ile, etini yedi ise ne yapmalı?.. Ehli Sünnet alimlerimiz bu bahiste şunları belirtmiştir;

-Derhal bu haram bu hastalık terk edilmeli ve istigfar ve tevbe etmeli. Estağfirullah ve Etubuilallah.

-Dediği şey, o gıyabında konuştuğu kardeşinde yoksa zaten daha beter, daha pislik bir günah işlemiş iftira etmiştir. Var ise gıybet etmiştir. Hadiste beyan edildiği gibi.. Ve af dileyip helallik almalıdır.

Yüzüne de diyorum zaten, diyerek de gıyabında kötü konuşmak caiz değildir. Yine istiğfar ve tevbe etmek ve helallik almak gerekir.

-Yüzüne gidip itiraf etmesi veya mesela onun bu meseleden hiç haberi bile yoksa ve yüzyüze gidip itiraf edilse fitne çıkabilecek bir durum var ise, o durumda, yine istiğfar ve tevbe edilir ve de; o kardeşini yerdigi her mecliste bu kez onu gıyaben hayırla yad edip övmelidir. Ki bu da umulur ki bir tür kefaret olur.

-Falancayı ben de severim ama… Gibi, taltif ve ama ile başlayan cümleleri hesap edersek, hemen hepimiz çoğu kez gıybet günahına düşüyoruz demektir. Allah hepimizi ıslah etsin.

-Ve.. Allah yolunda ilim tedris eden Alimin ve Allah yolunda cihad eden Mücahidin eti zehirlidir.. Herhangi biri aleyhinde atıp tutmaya benzemez. Kahhar olan Allah’dan bir bela gelmezden evvel bu tür bir cürümden derhal dönülmelidir..

Psikolog-Tarihçi / Levent AKINCI