Kategoriler
Güncel

İblis ve Tebaası

Yeniyıl mesajı mahiyetinde eski bir şarkısının klibini yayınlayan şarkıcı Sezen Aksu, Hz Adem atamıza ve Hz Havva annemize cahil diyor. Şarkı eskiymiş, neden şimdi birden gündem edilmiş, bunlarla ilgilenmiyorum. Kimin ne hesap yaptığı bizi bağlamaz. Ama bu vesileyle bu kustahlıktan haberimiz olmuş oldu, ayrıca, iş bir inada binmiş ve sözde dindarlardan bile Sezen’e avukatlık yapanlar çıkmış, hepsine iki çift sözümüz olacak.

Anladığım kadarıyla şair olmadığına bakmadan gösterdiği şiir yazma cüreti sonucunda, maksadını aşan bir cümleyi sırf kafiye olsun diye yazmış, veya yazdırmış Sezen. Fakat ilgili cümle istihza ve tahkirat olan bir küfr cümlesi sonuçta; haklı olarak tepki verdik.

Benim bildiğim Sezen, tabi ki kafirdir ama, azılı dişli bir islam düşmanı sayılmaz. Onun din karşısındaki bakışı duruşu sadece bilgisizlik, ilgisizlik ve lakaytlıktır. Yani ne dine inanıyorum diyecek savunacak kadar dini bilir; ne de dinin karşısındayım diyecek kadar sözde fikir ve felsefe bilir. Boş insandır, zır cahildir vesselâm.. 

Eskiden Sezen’in sıfatı anılınca serçe yani kırkır gelirdi aklımıza, şimdi ise kefter tavuğu hatırlatıyor..

Şarkıya gelince, sözleriyle de melodisiyle de saçma sapan bir şarkı. Nasıl ki marka olunca bir ressam, tuvale kussa kusmuğuna bile vayy be diyecek sürüler olur. Buradaki durum da o işte.. Klibe gelen çoğu beğeniyi böyle okuyorum. Bir kısmı da bu hadise patlayınca, kuşlarına sahip çıkmak için beğeni ve tıklamayı artırdı malum kesim, diye düşünüyorum..

Bu arada, Kemalist Mustafa İslamoğlu da sosyal medyada bir şeyler gevelemiş. Serçenin kanatları altına sığınmış aslında. Malum artık hiç bir yere ait olmayan, ayetin “Ne sizdendirler ne de onlardan” haberindeki Munafıklar gibi, her şeyi bir “yer edinme, yaranma” fırsatına çeviren biri kendisi..

Sezen’i aklamak için Hz Adem ve Beşeriyet bahisli bazı ayetlerdeki “Cahil” gibi kelimeleri çarpık fikriyatına alet etmek istemiş. Bakın, Allah Teâlâ da Adem’e cahil diyor zaten demeye getirmiş..

Hemen aklıma şu geldi; hâşa “Allah’ın karşısına çıkarım, ateistleri yakamaz” sözüyle meşhur olan ve Gezi imamı olarak bilinen Komünist İhsan Eliaçık da olaylar sırasında haşa Allah’a kitaba söven ateistlerin o küfrünü savunmuş, bir insana senin Allah’ını diye haşa sövmenin Allah’a sövmek olmadığını izah(?) etmeye çalışmıştı.. Estağfirullah.. Dönelim Mustafa İslamoğlu’nun sözlerine;

Allah Teala mesela Peygamber kulunu Muhammed diye zikreder. Fakat bize, aranızdan birini çağırır gibi seslenmeyin diye buyurup Resulullah Muhammed Aleyhisselam’ı sadece ismiyle anmayı men etmiştir.. Allah Teâlâ, hikmetinden sual olumaz; güneşe aya on geceye zamana mekana yemin eder ayetlerde, fakat biz kullarına bu yasaktır, şirktir.

Samiri ve Bel’am karakterli Mustafa adlı muslimoglu kafir de bilir bunları, bilir de.. İblisliği tutmuş işte..


Levent AKINCI