Kategoriler
Güncel

İffet Anıtı

HONOR/CHASTITY MONUMENT

1918. Eastern Anatolia. Ottoman. Kırzı village of Bayburt, which is my hometown. Armenian Tashnak gangs armed by Russia and Britain raided the village.

Most of the men were at war across the empire. Only elderly or disabled men lived in the villages. These few men also resisted the Armenians and were killed. They were martyred. Then the Armenians wanted to rape the women.

He raped one or more of the women. Seeing this situation, 17 young Turkish brides committed suicide. They threw themselves into that deep well saying “It is better to die than to live like this”.. They threw themselves into this well to protect their dignity. Someone was holding a baby. While jumping into the well, he left his baby on the edge of the well and entrusted it to Allah. Later, Muslims blocked the entrance of this well and protected it as a mass grave and martyrdom.

This well stands in that village today. And there is a monument on it. It’s called “IFFET (HONOR/CHASTITY) MONUMENT”. There is also a museum where the documents of these atrocities are exhibited. The original entrance to the well is also on display.

Rahmetullahi aleyhim

……

İFFET ANITI
 
1918. Doğu Anadolu. Osmanlı. Memleketim olan Bayburt iline bağlı Kırzı köyü. Rusya ve İngiltere’nin silahlandırdığı Ermeni Taşnak çeteleri köyde evlere baskın düzenlerler.

Erkeklerin çoğu yedi cephede yedi duvele karşı cihad halindedir. Köylerde erkek cok azdır. Bir kaç yaşlı erkek de direnir ama şehit edilirler. Sonra Ermeniler kadınlara tecavüz edip işkence ile öldürmeye yeltenince..

Kadınlardan birine veya bir kaçına tecavüz ederler. Bu durumu gören 17 genç Türk gelin intihar eder. Iffetlerini korumak için kendilerini kuyuya atarlar. Birinin de kucağında bebegi vardır. Kuyuya atlarken bebegini kuyunun kenarına bırakıp Allah’a emanet ederek atlar.. Daha sonradan diğer müslümanlar bu kuyunun girişini kapatarak toplu bir mezar ve şehitlik olarak korurlar..

O kuyu bugün o köyde duruyor. Ve üzerinde bir anıt var. Adı “IFFET ANITI”. Bir de müze var. Kuyunun orijinal girişi de sergileniyor.

Kadınıyla erkegiyle bütün müslüman atalarımıza Allah rahmet etsin. Taksiratlarını affetsin.


Levent Akıncı