Kategoriler
Güncel

Kadının Adı

Türk “Bâciyân-ı Rûm”u yani savaşçı Rumili (Anadolu) Bacıları’nı, Sumatra Açe’li Prenses ve Amiral “Malahayati” hanımı, Fas’lı savaşçı Arap Sultan “Seyyide El Hurra” hanımı, Kazan Tatar melikesi “Süyun Bike” hanımı, Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı’daki vakıf ve hayrat sahipleri “Hunat Hâtun”, “Paşa Hâtun”, “Mihrimah Sultan” vs hanımefendileri, Tunus Kayrevân’lı mütefekkîre “Fatıma El Fihrî” hanımı.. Ve İslam tarihindeki daha nice asîl hanımefendiyi bilmeyen cahiller; ‘İlk kadın şöförümüz şu tarihte yaşadı’, ‘İlk kadın muhtarımız şu tarihte seçildi’ vs der avunur..

Ve Islam’da ‘Kadının adı bile yok’ sloganıyla sürekli dinimize tarihimize ve kültürümüze saldıran ve bunu yaparken de çok şeytanca îmâlar ve iftiralarda bulunan, meselâ günümüzdeki bazı hödükleri, istismarcı zındıkları bahane ederek bir kısım çarpıklıkları islam halklarına ve hatta dine mâl etmeye çalışan o feministler bilmelidir ki;

İslam Ümmeti’nin yiğit hanımefendileri adlarını, kişilik olmayınca sürekli dişilik ile teşhirle ön plana çıkmaya çalışan ve teşhir edip durdukları kıçlarına adlarını dövme yaptırarak gösteren feminist kafirler gibi izhar etmezler; onlar sömürgeci emperyalist düşmanın cesedi üzerine okla mermiyle yazmıştırlar adlarını!!! Ve onlar nice güzel hayratlarla kitabelere ve tarihin şeref levhalarına yazmışlardır adlarını!!!

Ahi Evrân’ın hanımı Türkiman Fatma Bacı veya Mağrib’li Arap Seyyide Hurra veya Açe’li Malahayati ve daha nice hanımefendide gördüğümüz gibi..

Levent AKINCI

Ümmetin İki Yiğit Hanımı

Osmanlı’nın farklı tarihlerde yardım ettiği iki hanım amiral. Temsîlî resimler.. Endülüs’lü Sultan Seyyide el Hurra Barbaros kardeşler tarafından desteklendi; Sumatra’lı Prenses Malahayati de Kurdoğlu Hızır Reis ve Kemal Reis’in gemilerindeki Osmanlı gâzilerinin Açe’de kurduğu askeri ocakta eğitim gördü. Allah hepsine rahmet etsin. Cebelitarık ve Malakka boğazlarını haçlı sömürgecilere dar ve mezar ettiler.