Kategoriler
Güncel Özel Dosya

Kasiyere Koltuk Vermeyen Marketleri Boykot

Discount model ve Turkiye’de çoğu da MUHAFAZAKAR görünümlü olan marketlerden birinde bir yakınım çalıştı altı ay kadar; bel fıtığı olacaktı ayrıldı. On saat sürekli ayakta durmaktan az daha bel ve omurga sakatlığı yaşayacaktı. Neymiş, kasiyer oturamazmış. Hiç bir koltuk sandalye yok, minik bir tabure bile yasak! On saat ayaktasın, bir an duvara yaslandığını bile görsünler anında yiyorsun uyarıyı!

Mantık ve Vicdan dışı bir uygulama. Yaw diyorsun, kasa işlemi alış veriş islerini yaparken bari otursun insan. Hayır, katiyyen yasak!

Adam diyor ki, Cadde Bostan’da bir Rum’un Ermeni’nin yanında çalışmak vardı! Her tür insanî hakkına hukukuna riayet ediyorlar! Vay haline vatanın!

Bu vatanın; sadece darbe savaş ve seçim zamanı insan yerine konulan vazife başına çağrılan vasıfsız (?) evlatlarına bu sözleri söyleten kodaman burjuva utansın!

Bazısında badem bıyık dışında bıyığın milimetresine bile müdahale ediyorlarmış. Sakal zaten yasak imiş.. Ne kadar Islami ne kadar insani, yorum yapmaya gerek duymuyorum. Sakal ve Bıyık düşmanı bu marketler hesapta muhafazakar.. Icraatlara bakarsan CHP-HDP ittifakındanmışlar gibi, ama sorsan patronları AKP-MHP ittifakına sırnaşır.. Trajikomik bir ikiyüzlülük sözkonusu yani..

Sakal için tertip düzen temizlik ciddiyet (?) gibi gerekçeler bıyık için faşist milliyetçi çağrışım olur (?) vs gerekcelerle yasaklar varmış bazılarında..

Oturmak ve duvara yaslanmak yasak! Sakal yasak! Bıyık yasak! Başka da bir çok zalimce muameleler varmış..

Önce insan haysiyeti ve sağlığı! Sonra kâr! Böyle olmak zorunda tüm iş yerleri!

Hangi inanc fikir ve ideolojiden olursa olsun, akıl vicdan sahibi herkesin müşterek rahatsızlığıdır bu tür uygulamalar.

Istersen deli gibi çanhıraş çalışkan ol ama yine de “oturamazsın” ne demek? Bu nasıl bir TABU böyle?

Hayır, bu sadece semirik sömürgeci kapitalist emperyalist mantığıdır!

“Küçük Esnaf” devri bitti diye start verilmişti bi yedi sekiz yıl kadar evvel.. O zaman kimse ses çıkarmadı. Şimdi şehirler beton yığını gökdelen ve Avm ve market doldu.. Yazık. .

Bu bahiste daha büyük marketler ve avmler hakkında boykot çağrısı yapmıştık.

https://ayncalut.com/avmleri-boykot/

Şimdi bir başka boykot çağrısı yapıyoruz;

Girdiğinizde bir markete, kasiyerlere oturma izni ve koltuk verilmemiş ise derhal orayı terk edin! Emekçisine it muamelesi yapan hiç bir firma şirket ticarethane avm ve marketle alışveriş yapmayın!

Patron kısmına da sözümüz şudur ki; biz onu bunu bilmeyiz kardeşim! Discount(?) gibi zırva modeller bu topraklara ters! Insanlar mecbur kalabilir, sizle çalışmak zorunda kalabilir, baştan çeşitli mukaveleler de imzalatıyor olabilirsiniz! Ama bu işler mevcut durumun insanlık dışı olduğu hakikatini değiştirmez! Insanların caresuzligini kitabına uydurarak istismar edip ezmek ancak zeka geriliği olan bir kızı kandırıp tecavüze benzer! Efendim o da razı oldu kabul etti diyemezsiniz!

Psikolog-Tarihçi / Levent Akıncı