Kategoriler
Güncel

Metropol Köylüsü

Sonradan görme metropol köylüsü!

Kendisi it çobanıdır, her gün kaldırımları arşınlar, elde tasma, totemini gezdirir, iti önde bu peşinde, bazısı da elde poşet itinin peşi sıra pok temizler; sorsan dağdaki koyun çobanını köydeki çiftçiyi beğenmez!

Makyajı bozulmasın diye gün boyunca yüzüne bir damla su vuramaz, ve teri, makyajındaki kimyasal, sıktığı parfüm, hepsi birbirine karışır, metan sızan mumya gibidir, toplu taşımaları binilmez hale getirir; beş vakit abdest alan o tabii, sade ve asil hanımı beyi beğenmez!

Alafranga işer, ve taharet nedir bilmez, su kullanmaz, kıçında belki yüz gram pokla gezer, tertemiz müslümanı beğenmez! Tabi ki senin oturduğun yere oturmam elbisemi sakınırım ben!

Cadı gibi tırnakları mikrop yuvasıdır, namahrem diye tokalaşmayan beylere laf eder. Yahu sen helal olsan bile toka yapmam, ben titiz adamım, paraya bile eli değince gidip yıkayan biriyim! Elbette senin elinin değdiği şeyi yemem!

Bayım içmiş gelir, taşıtta leş gibi rakı bira kokar; öte yandan, sorsan misvakı tahkir eder..

Ayette “müşrikler birer necistirler” diye haber verilmiş; ve elbette ki ruhlarındaki küfr sebebiyledir bu, yani manevi necasettir. Fakat bazıları madden de necaset içindeler..

Bana gelince.. Laik değilim, Demokrat değilim, Hümanist de değilim. Ve her fikre de saygım yok! Bütün Partilerden ve Futbol Takımlarından neffret ederim! Popülizmden Modadan Sürülerden nefret ederim! Mesela, çoğu kimsenin aksine bana göre Türkan Şoray sinemanın en çirkin kadınlarından biri, on tane Türkan Şoray mesela bir Semra Özdamar etmez.. Otuz çeşit garnitürün katıldığı Karışık Kumpir diye yenilen şey sadece bir kedi maması bence. Şahsen, ayın yılın başı bir yerde yiyecek olursam hep sade söylerim, tereyağlı kaşarlı kumpir yerim patatesin tadını almak isterim. Aynı şey Waffle için de geçerli; ne bulursan katmak karıştırmak sadece sonradan görme bir metropol köylülüğüdür kanaatimce!.. Cips ve koladan nefret ederim.. Yüksek binâlardan nefret ederim! Dımtıs dımtıs çıstak çıstak içeren her müzikten nefret ederim! Balet taytı gibi daracık olan pantolonlardan tiksinirim.. Moda, kendi tercihini yapmaktan aciz zavallı sürüler için çobanların tercih yapmasıdır. Fikirden sanata, spordan mutfağa dek, asrın çokça insanının her şeyi moda ve sürü psikolojisi iledir yani uydum kalabalığa kaabilindendir. Ben ise batıl ve boş işlere itibar etmem. Bu düzende uyumsuzum.. Bana göre İdeolojiler birer din, ve ideolojilere esir bir kısım sözde bilim sanat medya ve politika insanı da birer aforozcu papaz. Nice âkil diye bilinen kişi bence salak. Yazar ve gazeteci medyacı takımının hepsi değilse de bir kısmı soytarı, ve krallar hep çıplak!.. Uymadım kalabalığa!

L. A.