Kategoriler
Güncel Özel Dosya

NAMAZ’A MANİ OLAN FİRMALAR…

Geçtiğimiz yaz şehirler arası seyahatte otobüsle yolculuk eden bir kardeşimizin sabah namazını kılmasına izin verilmemişti.

Şöförü ikna etmek için bir süre konuşan kardeş; “Ne yaptı ne dediysem ikna edemedim, yol dedi saat dedi firma kurallar dedi, hatta, herkes oturarak kılıyor sen de öyle kıl diye batıl fetvalar bile verdi; Allah’dan ki yollar kaza dolu idi mecburen beklediler yol açılsın diye, bu sebeb-i vesile ile namazı da kılma fırsatı yakaladım. Yoksa allame şoförün (?) dayattığı batıl fetvadaki gibi yani oturarak kılmak zorunda kalacaktım” diyor. Bildiğimiz kadarıyla oturarak namaz ancak harp zamanı veya can tehlikesi halinde ve hastalık özür vs zaruri hallerde olabilir..

Sadece seferi olmak oturarak farz namazı kılmaya mazeret değildir! Ve bildiğimiz gibi, kişinin kendi namazının terki, Kebir Fısk mı yoksa Kafirlik mi bazı mezhebler arasında ihtilaflı olsa da; bir müminin namazına mani olmak Alak Suresi 9-10. Ayetler ve alakalı pek çok Ayet ve Hadisler’e binaen apaçık KAFİRLİK’tir.

أَرَأَيْتَ الَّذِي يَنْهَى عَبْدًا إِذَا صَلَّى

GÖRMEDİN Mİ BİR KULU NAMAZ KILMAKTAN MEN EDENİ!

Alak Suresi 9-10. Ayetleri. Burada namaza mani olmak Cehennem ehli kafirlerin vasfı olarak zikrediliyor. .

Bu tip durumlarda firma kodaman patronlarına şikayet telefonu açtığımızda genellikle “Efendim bu tür şeyler tamamen soförlerin insiyatifinde, biz ibadete saygılıyız” ve “O şoförün ayıbı, gerekeni yapar kulağını çekeriz” vb cevabı alınıyor. .

Şoförlere itiraz ettiğimizde de “Biz emir kuluyuz, firmanın otogarlara giriş çıkış saatleri belli, mola yer ve saatleri belli, yapabilecegimiz bir şey yok!” gibi cevaplar alınıyor. .

İki grup kefere de vatandaşın dini ile de zekası ile de alay ediyor bu yalanlarla! Gerek şoförler gerekse patronlardan alınan en kibar en düzgün cevaplar bunlar, daha saldırgan tavırlar da sergilenebiliyor..

Üstelik namaza beş dakika on dakika tahammül edemeyen bu bir kısım firmaların, nice kereler otogarlardan veya tesislerden belirlenen vakti gözetmeden dakikalarca geç çıktığı veya başka yolcuları beklediği görülebiliyor. Sadece islama tahammülleri yok! İşin tiksinti veren yanı da; en baştan bunu taahhüt edip bildirmemeleri ve bir de biz de müslümanız diyerek fetva uydurmaları!

Mağdur vatandaş da zaten “Şoför muavin birlikte ortaya alır bir temiz linç eder beni döver hatta yaralar vurur veya yolda koyar” diye düşünerek ses çıkartamıyor. Yolculuk bittikten sonraki zamanda ise “Bunlar ensesi kalın kodamanlar, mafyadır” diye düşünüp ifşa etmeye veya şikayete korkuyor ve böylece bu kefereler bu zulmü bu küfrü devam ettiriyor..

Böyle bir çok firma var! Mağdur müslümanlara düşen her seferinde ifşa etmeleri; İslami medyaya düşen de firma ve araç plaka vs vererek haber yapmaktır.

Akıncı